نشانه های کودکان تیزهوش (قسمت ششم)

باز هم در یک مقاله دیگر با نشانه هایی که به ما نشان می دهد کودک تیزهوشی داریم یا نه همراه شما هستیم. همانطور که در […]

نوشته نشانه های کودکان تیزهوش (قسمت ششم) اولین بار در مرکز هوش کودک نیک. پدیدار شد.

باز هم در یک مقاله دیگر با نشانه هایی که به ما نشان می دهد کودک تیزهوشی داریم یا نه همراه شما هستیم.

همانطور که در مقالات قبلی نیز گفته شد ، علائم و نشانه های بسیار متعددی وجود دارد که به ما نشان می دهد کودک ما از توانایی ذهنی و هوشی خوبی برخوردار است یا در حد متوسط از این توانایی ها بهره برده. دانستن این نکته از این جهت مهم است که شناخت زودهنگام در این زمینه موجب فراهم کردن بستری مناسب برای بروز این توانایی ها و شکوفا شدن آنهاست.

بنابراین ، اگر فرزند شما در یک زمینه توانایی خاصی ندارد سریعاً به این فکر نکنید که کودک شما بهره هوشی پائینی دارد. بلکه او توانایی هایی دارد که از نظر شما شاید چندان اهمیتی نداشته باشند یا حتی شما توانایی های او را در آن زمینه اصلاً متوجه نشده باشید ، ولی از نگاه یک متخصص نشانه های بسیار معتبر و خوبی به حساب می آیند. پس با این مقاله با ما همراه باشید تا با سایر نشانه های مهم تیزهوشی کودکان آشنا شوید.

تست هوش کودک

یک) این کودکان حوصله درسهای مدرسه را ندارند

درست متوجه شده اید ، این یکی از نشانه های کودکان تیز هوش است. البته نباید تصور کنید که هر بی علاقگی یا نداشتن انگیزه در کودک نسبت به مدرسه نشان دهنده هوش اوست. بلکه اگر فرزند شما علاقه ای به تکالیف مدرسه ندارد ولی ترجیح می دهد تکالیفی که سطح دشوارتری دارند را انجام دهد نشان می دهد که فرزند شما توانایی هوشی بالاتری نسبت به همسالان خود دارد.

این کودکان غالباً مطالبی که در سر کلاس ارائه می شود را بسیار کسل کننده و ساده فرض می کنند و انجام آن تکالیف به قدری برایشان راحت است که حوصله شان را سر می برد. پس اگر نشانه های از بی علاقگی فرزند خود به تکالیف مدرسه را می بینید بهتر است در رفتارها و علت این بی علاقگی کمی کنجکاو شوید و سعی کنید ریشه های آن را بیابید. اگر از نظر فرزند شما آن تکالیف به قدری ساده هستند که حوصله انجام آنها را ندارد پس به توانایی هوشی بالای او می توانید پی ببرید.

دو) این کودکان به عناصر طبیعی علاقه مند هستند

طبیعت پر از شگفتی و جزئیات جذاب است. برخی از کودکان از همان ابتدا مجذوب جذابیتهای طبیعیت می شوند و علاقه زیادی نسبت به آن نشان می دهند. آنها ساعتهای زیادی را دوست دارند در طبیعت باشند و با جزئیات در آن خیره می شوند. نسبت به نشانه هایی که در طبیعت وجود دارد بی تفاوت نیستند و سعی می کنند شگفتی های آن را کشف کنند. غالباً این دسته از کودکان ازتوانایی هوشی خوبی برخوردار هستند و نشانه های محیطی را بهتر درک می کنند.

آنها از همان ابتدا شیفته عناصر طبیعت مانند خورشید ، ماه ، ستارگان ، درختان ، دریا ، کوه و حیوانات هستند. از نظر آنها طبیعت بسیار جذاب است و از بودن در آن لذت می برند در عین حال با انگیزه و کنجکاوی بسیاری درباره پدیده های طبیعی سوال می پرسند یا خودشان به جستجوی آن می پردازند. اگر کودکی دارید که به موضوعات مربوط به طبیعت بسیار علاقه مند و کنجکاو است و مدام در این زمینه ها سوالاتی را از شما می پرسد نشان دهنده این است که توانایی ذهنی و هوشی کودک شما بالاتر از حد متوسط است.

سه) پرس و جو از اطرافیان  

پس از اینکه متوجه نشانه هایی که در طول این ۶ مقاله مطرح کردیم شدید حتماً از سایرین نیز بپرسید که آیا متوجه این توانایی های فرزند شما شده اند ؟ می توانید از دوستان کودکتان ، معلمهای او ، اعضای خانواده و اقوام بپرسید تا مطمئن شوید که توانایی کودک خود را به درستی قضاوت کرده اید.

علت این کار این است که برخی از والدین به دلیل علاقه شدیدی که نسبت به کودکان خود دارند یا تمایل دارند فرزند آنها یک انسان خارق العاده باشد بنابراین ممکن است در ارزیابی توانایی های آن دچار اشتباه شوند و نگاه سوگیرانه نسبت به آن داشته باشند.


نشانه های کودکان تیزهوش (قسمت پنجم)

 

نوشته نشانه های کودکان تیزهوش (قسمت ششم) اولین بار در مرکز هوش کودک نیک. پدیدار شد.