کشف هوش و استعداد دانش آموزان

مؤسسه هوش نیک در زمان تحقیقات و پژوهش های بین المللی خود به این اصل رسیده است که هوش کودکان فراتر از آن اندازه ای است […]

نوشته کشف هوش و استعداد دانش آموزان اولین بار در مرکز هوش کودک نیک. پدیدار شد.

مؤسسه هوش نیک در زمان تحقیقات و پژوهش های بین المللی خود به این اصل رسیده است که هوش کودکان فراتر از آن اندازه ای است که تست های هوش و استعدادیابی مشخص می کنند از آن جا که کودکان با هم متفاوت بوده و از جنبه های مختلفی باهوش و با استعداد هستند، اگر هوش های غالب هر کودک به درستی و دقیق سنجیده و مشخص شود حداقل ۱۰ الی ۱۵ سال جلوتر از سایر هم سالان خود خواهد بود.

این کار باعث می شود که مزایای بسیاری شامل حال کودکانمان شود که در ادامه برایتان توضیح داده خواهد شد.

امروزه روز معنی و مفهوم هوش های چندگانه در بین پدر مادرها و چرخه ی رشد و آموزش کودکانمان بسیار باب شده است و درک بیشتری نسبت به این فرآیند پیدا کرده اند و همچنین مشتاق هستند برای پی بردن به نوع هوش و استعداد فرزند دلبندشان.

زیرا با انجام دادن تست و مشخص شدن نوع هوش و استعداد فرزند پدر و مادر هایی که آرزو دارند فرزندشان در تمام مسیر زندگی تا بزرگسالی موفق شود به یک برنامه و راه کار روشن و دقیق و روش های آموزشی کارآمد خواهند رسید و می توانند در پی آماده سازی فرزند خود باشند که چه رفتاری با فرزند داشته باشند.

چه شرایطی برایش ایجاد کنند، چه آموزش هایی به بدهند و اگر می خواهند در کلاسی ثبت نامش کنند بجای این که تمامی کلاس های آموزشی و حتی تفریحی را امتحان کنند کاملا این آگاهی را در رابطه به نوع انتخاب کلاس با توجه به آنچه که تست ها در رابطه با نوع هوش و استعداد های ذاتی فرزندشان مشخص کرده را دارند و بجای اذیت کردن خودشان و فرزندشان آن را در آن مسیری که علاقه دارند و استعداد ذاتی دارند هدایت و همراهی می کنند.

آنجا که گفته شده کودکان از نظر هوش و استعداد با هم متفاوت هستند به منظور که: ممکن کودکی در محاسبات ریاضی یا اندیشه های فضایی باهوش باشد، کودکی دیگر از نظر صحبت کردن و به کار بردن واژه ها در زمان های صحیح استعداد داشته باشند، دیگری در هنرهای دیداری توانایی چشمگیری دارد، عده ای هم هستند که گرایش بسیاری به موسیقی و رقص و ملودی نشان می دهند.

برخی در ذاتشان ورزش است برخی هم به دنبال کسب مهارت های اجتماعی هستند که برای سازگاهی با شرایط فعلی یا سازگاری آسان با وضیعتهای دشوار ایجاد شده بسیار لازم است.

حال میرسیم به اصلی ترین مزایای سنج هوش که برای دانش آموزان بسیار مفید و پر سود است زیرا زمانی که شروع به مدرسه رفتن می کنند ناخواسته بخشی از شخصیت و خلق و خوی او با توجه به محیط و افرادی که دور او هستند شکل خواهد گرفت.

کودکانی که نوع هوششان مشخص شده و با توجه به آن والدینشان آن ها را هدایت کرده اند بخش اعظم گمراهی و اضطاب و ترس و دودلی و حساسیت ها و … در او از بین رفته و راحت تر می توانند با محیط مدرسه هماهنگ شوند و ارتباط قوی تری با آموزگار خود و هم کلاسی ها برقرار خواهد کرد.

جای خشنودی است که به غیر از والدین بسیاری از آموزگاران هم در صدد یادگیری راه های گوناگون برای آموزش به کودکان هستند زیرا هدف آن ها این است که کودکان این دوره را با ابزارهای متفاوت شنیداری، دیداری و تجربه ی به وجود آمده آموزش دهند به همراه تعاملات دوستانه.

شایان ذکر است اول از هر چیز پدر و مادر ها و آموزگار عزیز باید این درک و فهم را داشته باشند که لزومی ندارد همه در ریاضیات خوب باشند، لزومی ندارد هر در درس ادبیات و حفظیات عالی و روان باشند.

کسی که ریاضی اش خوب نیست دلیل بر تنبلی و خنگی او نخواهد بود یا همینطور کودکی که در هنر یا ورزش خوب نیست و نمی تواند در حد نرمال باشد دلیل بر خنگی و تنبلی او نخواهد بود بلکه آنها فقط استعداد ندارند آنها گرایش و میل ندارند. پس لطفا با اینجور دانش آموزان برخورد تند و عصبانی نداشته باشید. بجای پرخاشگری او را درک کنید و سعی کنید او را در مسیری که قابل رشد است و توانایی ذاتی دارد هدایت کنید.

وقتی کودک در کار خاصی استعداد دارد باعث می شود اعتماد به نفس و عزت نفس او بالا برود  این اعتماد به نفس و عزت نفس را به دیگر تلاش هایش انتقال می دهد.

همه کودکان باهوش هستند اما در زمینه های مختلف. ما باید تلاش کنیم تا استعداد های خاص فرزندانمان را بیابیم و شیوه های یادگیری و رشد آن را افزایش دهیم. پدر مادر های مسئولی که نقاط ضعف و قوت فرزندشان را می دانند احتمال موفقیت آن فرزند در تمام مراحل روحی و روانی و جسمی و حتی جنسی بسیار زیاد است.

همچنین کودکانی که در تحصیل موفق هستند والدینشان تعادل خاصی را برای آنها ایجاد کرده اند به این معنا که بعد از مدرسه به کلاس هایی مثل: هنر، ورزش یا موسیقی و رقص می رند. زمان مشخص شده ای را برای دیدن تلویزیون دارند نمی گذارند با دیدن تلویزیون تمام وقت فرزند دلبندشان هدر برود و از همه مهم تراینکه کتاب خواندن و درس را اجبار نمی کنند و پافشاری ندارند.

زیرا هنگامی که تست هوش و استعداد فرزندشان را انجام دادند مشاوره ای که پس از آن به آن ها داده شد این آگاهی را به پدر و مادر غزیزمان داده است که کتاب خواندن زیاد فشار روانی ایجاد می کند و می تواند بر تحصیل و فعالیت های بعد مدرسه کودک آسیب بزند.

تا اینجای مقاله به این نتیجه می رسیم که تمام موفقیت فرزندان ما فقط در مدرسه و درس خواندن خلاصه نمی شود، بلکه نحوه آموزش و برقراری ارتباطات والدین و آموزگار هم بستگی دارد. پس اگر کودکتان در مدرسه نسبت به دیگر دانش آموزان عملکرد ضعیفی دارد تلاش کنید تا استعداد خاصی را در او بیابید و برای رشد و پیشرفت آن برنامه ریزی کنید.

مثلا اگر در موسیقی توانایی چشمگیری دارد ولی برعکس آن در درس ضعیف است هرگز به او نگویید بخاطر ضعیف بودن درس هایت نمی توانی موسیقی را ادامه بدهی. اجازه دهید موفقیت را در یک زمینه حس کند و او را همایت کنید و پیشرفت و رشدش را بزرگ و خاص نشان دهید.

این کار، هم باعث می شود به فکر جبران ضعف هایش باشد، تلاشش را بالاتر ببرد و هم عزت نفس و اعتماد به نفس کودک نسبت به خودش و توانایی هایش بالاتر می رود. مطمئن باشید این راه کار اشتباه نخواهد بود و جواب خواهید گرفت.

نکته: سعی کنید مادر و پدر یا حتی دوست فرزندانتان باشید نه صاحب آن ها.

اگر هنوز اقدامی برای دانستن نوع هوش و استعداد فرزندتان نداشته اید، می توانید با شماره زیر با ما در ارتباط باشید و از مشاوره ها یما بحره ببرید.

۰۲۱۷۷۸۹۱۵۸۷

 

نوشته کشف هوش و استعداد دانش آموزان اولین بار در مرکز هوش کودک نیک. پدیدار شد.