سازگاری کودکان باهوش

کودکانی که با وجود فراز و نشیب ها و تنش های بسیار زیادی که در خانواده داشته اند ولی در بزرگسالی توانستند انسانهایی موفق و مفید […]

نوشته سازگاری کودکان باهوش اولین بار در مرکز هوش کودک نیک. پدیدار شد.

کودکانی که با وجود فراز و نشیب ها و تنش های بسیار زیادی که در خانواده داشته اند ولی در بزرگسالی توانستند انسانهایی موفق و مفید باشند.

اینجور کودکان حداقل یک انسان برجسته و موفق دیگری در مسیر زندگی شان قرار گرفته است که رابطه ای بسیار صمیمانه و خالصانه با او برقرار کرده. این فرد موفق ممکن است پدر یا مادر باشد اما بعضی اوقات معلم، مربی یا هر انسان مهم و موفق دیگری نیز می تواند جایگزین پدر و مادر شوند. اینجور افراد معمولا از لحاظ عاطفی پشتیبان خوبی هستند و آن انگیزه و اعتماد به نفس لازم برای رشد خوب و تاثیر مثبت را به کودک انتقال می دهد. برقراری ارتباط صمیمی و خالصانه با سایرین در طول زندگی همه انسان ها از کودکی تا بزرگسالی بسیار مهم است.

کودکان باهوشی که از زمان نوزادی والدینشان تلاش کردند تا دلبستگی عاطفی مثل محبت کردن اعتماد کردن و … را به بهترین روش به آنها بی آموزند در بزرگسالی خیلی راحت و بدون هیچ مشکلی می توانند رابطه ای معنادار و صمیمی با دیگران در شرایط و جایگاه های محتلف برقرار کنند.

حتی این آموزش به آنها کمک می کند تا تاثیرات خوب و بد خودش و انسان های دیگر که دارای شخصیت و خلق وخوی متفاوت هستند را تشخیص دهند. از دیگر ویژگی های مثبت این آموزش خواسته یا ناخواسته پدر و مادرها برای فرزندشان حس اعتماد کردن می باشد، این حس اعتماد از نخستین ارتباطشان که در نوزادی از بدو تولد است ریشه می گیرد که باعث می شود با کمک اعتماد به نفس در طول رشدش وضعیت های سخت و دشوار را پشت سر بگذارد.

این نوع کودکان همه ی تلاش خودشان را می کنند تا این ویژگی دلبستگی را تا بزرگسالی خود همراه داشته باشند و پرورش بدهند که دیگر جزء ساختار کلی وجودی و ذهنی او شده است و باعث می شود از آنان فردی سازگار ساخته شود.

موسسه هوش نیک و Kfiri استرالیا که مرکزیست برای تست هوش و استعدادیابی کودک و نوجوان در طی روند تحقیقاتی که در راستای کودکان باهوش سازگار بوده است به این نتیجه رسیده اند که والدین اولین کسانی هستند که حس اطمینان بخشی و ویژگی های سازنده و خوش آیند را در کودک شکل می دهند.

همچنین آنان هستند که با بیان جملات سازنده ای مثل: « تو می تونی از پس این کار بر بیای» «تو بچه ی باهوش و قوی ای هستی» «تو با این هوش و توانایی هایی که داری می تونی درست راحت بخونی و نمره های خوب بگیری و راحت بری دانشگاه» و خیلی جملات دیگر که می شود در گوشه ای از ذهنش از خود فردی فردا توانا بسازد و با این انرژی مثبتی که به او انتقال می دهید تلاش کند که در مسیری که هست موفق باشد شما حس ارزشمندی و اعتماد به نفس را در او بیدار کردید.

در این راستا تست هوش و استعدادیابی هم می تواند کمک بزرگی باشد، از طرفی هم کودکانی هستند که والدینشان با بیان کلمات منفی آنها را با حس مخرب و ناخوش آیند سرخوردگی تا زمان بزرگسالی همراهی می کنند برای مثال: «تو نمی تونی تو این کار خوب پیش بری» «تو خیلی دست و پا چلفتی هستی چطوری میخوای یه گروه رهبری کنی» «هر چیزی لیاقت میخواد که تو نداری از بس خرابکاری می کنی» و …

تا اینجای این مطالب برای شما ویژگی هایی را توضیح دادیم که بسیار عامیانه هستند و اگر با اینستاگرام هوش نیک همراه شوید در این زمینه می توانیم به شما کمک کنیم. ویژگی های کودکان سازگار فقط در اینها خلاصه نمی شود.

برای فهمیدن دیگر ویژگی های کودک باهوشتان شما والدین مسئول می توانید با مراجعه به مراکز تست هوش و استعدادیابی کودک و نوجوان برای کشف استعداد و ویژگی های ذاتی او اقدام کنید و با انجام انواع تست ها فرزندتان را در مسیر روشن و دارای پیشرفت هدایت کنید.

برای مثال با انجام سنجش هوش آن کودکی که در زمینه ورزشی استعداد خاصی دارد ولی هیچوقت باعث نشده که آن را بکار گیرد و در حاشیه بوده شناسایی می شود و اگر جزو خانواده های پیگیر و با پشتکار باشید او را می توانید به یک ستاره تبدیل کنید. یا حتی کودکی که در ریاضیات ضعیف است ولی در نقاشی و هنر استعداد حیرت کننده ای را دارد و با حمایت فرد مثبت زندگی می تواند این استعداد را رشد و پرورش دهد.

والدین مسئول همیشه این نکته را به یاد داشته باشید که در وضعیت مناسب و خوب هر کودکی می تواند موارد لازم که باعث می شود در بزرگسالی موفق باشند را به دست آورند.

در واقعیت همه پدر مادرها می کوشند تا فرزندشان را برای سازگاری با جهان پرورش دهند و آماده کند، پس کودکانمان به پدر مادرهایی که باید حتما بی عیب و ایراد و کامل باشند نیاز ندارند همین که شما تلاش کنید خوب باشید کافی است منظور خود را در طول زندگی به فرزندتان انتقال خواهید داد.

پس همیشه سعی کنید به جای اینکه صاحب او باشید فقط پدر و مادرش باشید و رابطه ای صمیمانه با او برقرار کنید و این رابطه را حفظ و تقویت کنید.

جهت با شماره ۷۷۸۹۱۵۸۷-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

 

 

 

نوشته سازگاری کودکان باهوش اولین بار در مرکز هوش کودک نیک. پدیدار شد.