اهمیت انتخاب الگوی مقایسه ای مناسب در بازاریابی

الگوگیری از جمله مباحثی است که معمولاً در بسیاری از زمینه ها مورد توجه است. بازاریابی نیز از جمله زمینه هایی است که مسئله الگوگیری در آن بسیار مهم است. الگو گرفتن از سایر کسب و کارها از جمله چالشهایی است که همیشه در بازاریابی مطرح است. این مسئله همیشه موافقان و مخالفانی را داشته […]

The post اهمیت انتخاب الگوی مقایسه ای مناسب در بازاریابی appeared first on بازاریابی , مشاور بازاریابی , آموزش بازاریابی | پارک بازاریابی ایران.

الگوگیری از جمله مباحثی است که معمولاً در بسیاری از زمینه ها مورد توجه است.

بازاریابی نیز از جمله زمینه هایی است که مسئله الگوگیری در آن بسیار مهم است. الگو گرفتن از سایر کسب و کارها از جمله چالشهایی است که همیشه در بازاریابی مطرح است. این مسئله همیشه موافقان و مخالفانی را داشته که هر کدام دلایل ویژه خود را داشته اند. در این مقاله سعی می کنیم به جنبه های مختلف الگوگیری در بازاریابی بپردازیم تا این مسئله بیشتر روشن شود.

به نظر مشاوره بازاریابی ، برخی از سازمانها یا شرکتها از این بابت که تصور می کنند همیشه باید مسیری متفاوت را انتخاب کنند تا بتوانند در بازاری که مشغول فعالیت هستند جایگاه خود را حفظ کنند به همین دلیل معتقد هستند همیشه باید مستقل و متفاوت از سایرین عمل کنند.  در مقابل ، شرکتها یا برندهایی که معتقدند الگوگیری یکی از بخشهای جدایی ناپذیر بازاریابی است اعتقاد دارند که الگوگیری یکی از اقدامات مهم در هر کسب و کاری است.

از طریق الگوگیری است که شما متوجه می شوید فاصله شما با سایر کسب و کارها در کدام بخشها و تا چه اندازه است. همچنین آنها معتقد هستند این مقایسه است که برای شما این فرصت را ایجاد می کند تا از پرقدرترین برند و روشهای موفقیت آنها در بازاریابی استفاده کنید.

اگر روند الگوگیری با دقت انجام شود می توانید امیدوار باشید که شرکت یا برند شما به سوی موفقیت در حال حرکت است. بازاریابهای موفق با الگوگیری معتقدند ، زیربنای یک الگوگیری موفق ، تغییراتی است که باید در فرهنگ سازمانی شما رخ دهد. می توان به طور خلاصه ، اهمیت الگوگیری را به موارد زیر تقسیم کرد.

یک) بهبود کارآیی

اگر از شرکت یا برندی که عملکرد فوق العاده ای نسبت به سایر برندها دارد الگوگیری کنید به تدریج متوجه خواهید شد که در شرکت شما نیز بهره وری افزایش پیدا کرده است. چرا که با انتخاب و جایگزینی بخشهای مطلوب از عملکرد این شرکتها می توانید ، نتایج عملکرد خود را بهبود ببخشید. داشتن چنین الگویی به تصحیح نواقص بازاریابی شما کمک به سزایی خواهد کرد.

دو) گسترش فرهنگ الگوگیری

شما می توانید فرهنگ الگوگیری را در سایر بخشهای مربوط به شرکت خود نیز گسترش دهید. به عنوان مثال ، اگر شرکت شما از قسمتهای مختلف تشکیل شده است می توانید به مدیران این قسمتها آموزش دهید که چگونه می توانند از عملکرد مطلوب سایر بخشها الگوگیری کنند. همچنین این اقدام منجر به افزایش رقابت سالم در بخشهای مختلف شرکت شما می شود و به مرور عملکرد تمامی قسمتها بهبود می یابد.

سه) شناسایی تغییرات لازم

یک مسئله مهم که به اصلاح عملکرد در روش الگوگیری کمک می کند این است که استانداردهای عملکرد شما افزایش پیدا می کند و یک معیار مشخصی وجود خواهد داشت که تلاش می کنید خودتان را به آن معیارها نزدیک کنید. بنابراین ، فاصله شما از الگو و معیاری که وجود دارد کاملاً مشخص است و می تواند به شما کمک کند که کدام بخشها را باید ارتقاء ببخشید.

داشتن الگو مانند داشتن یک مسیر و نقشه راه است که به شما نشان می دهد کجای مسیر را اشتباه رفته اید و فاصله شما تا هدف کم یا زیاده شده است. به همین دلیل ، به موقع متوجه این تغییرات می شوید و می توانید مشکلاتی که منجر به این فاصله شده را اصلاح کنید.

چهار) افزایش درآمد

روش الگوگیری در بازاریابی به شما کمک می کند با بهبود عملکرد بخشهای مختلف و نقصهایی که وجود دارد بتوانید محصولات و خدمات بهتری ارائه داده و در نتیجه میزان درآمد شما افزایش پیدا کند. حتی برای این منظور شما می توانید شرکت یا برندی که میزان فروش بالایی دارد را به عنوان الگو انتخاب کنید و سعی کنید روشهایی که به آنها کمک کرده تا به این موفقیت برسند را کشف کنید و شناسایی آن عوامل ، دست به اصلاح تکنیکها و روشهای خود بزنید و به مرور شاهد افزایش میزان فروش خود باشید.


برنامه بازاریابی و فروش

نظر شما

The post اهمیت انتخاب الگوی مقایسه ای مناسب در بازاریابی appeared first on بازاریابی , مشاور بازاریابی , آموزش بازاریابی | پارک بازاریابی ایران.