راهکارهایی برای برخورد منطقی و بدون دردسر مدیران با کارکنان ناکارآمد و ضعیف شرکت

می توان گفت نحوه برخورد با کارکنان ضعیف و ناکارآمد یکی از دشوارترین کارها برای مدیران است. بسیاری از مدیران سعی می کنند تا جایی که امکان دارد با این کارمندان برخورد نداشته باشند یا سعی می کنند از خطاها و ضعف های آنها چشم پوشی کنند. همین موضوع موجب می شود تا مدتها از […]

The post راهکارهایی برای برخورد منطقی و بدون دردسر مدیران با کارکنان ناکارآمد و ضعیف شرکت appeared first on بازاریابی , مشاور بازاریابی , آموزش بازاریابی | پارک بازاریابی ایران.

می توان گفت نحوه برخورد با کارکنان ضعیف و ناکارآمد یکی از دشوارترین کارها برای مدیران است.

بسیاری از مدیران سعی می کنند تا جایی که امکان دارد با این کارمندان برخورد نداشته باشند یا سعی می کنند از خطاها و ضعف های آنها چشم پوشی کنند. همین موضوع موجب می شود تا مدتها از کم کاری ها یا نقصهای رفتاری این عضو شرکت رنج بکشند. به جز مدیران ، حضور این کارکنان برای سایر کارکنان نیز آزاردهنده خواهد بود به همین خاطر بهتر است تکلیف این کارکنان خیلی زودتر مشخص شود. حضور این کارکنان در تیم شما نه تنها هم مدیران و هم کارکنان را آزار خواهد داد بلکه موجب رواج بی نظیمی و عدم وظیفه شناسی در محیط کاری شما خواهد شد.

بنابراین به خوبی می توان متوجه شد که یک کارمند ضعیف تا چه حد می تواند برای یک مجموعه تبعات منفی در پی داشته باشد. از آنجایی که برخورد با کارمند ضعیف و ناکارآمد هم دشوار است و هم می تواند هزینه های زیادی برای شرکت در پی داشته باشد چرا که با برکناری این شخص ، باید به فکر استخدام یک نیروی جدید باشند و این کار هم روند و مراحل خود را دارد که هم زمان بر است و هم هزینه های زیادی را در پی دارد. بهتر است پس از تشخیص کارمندی که دچار ضعف و ناکارآمدی است مراحل زیر را عملی کنید تا سازمان یا شرکت شما کمترین ضرر را متحمل شود.

۱) می توانید این کارمند را به قسمتهای دیگر شرکتتان که متناسب با توانایی های اوست راهنمایی کنید. با این کار شما به او این اجازه را می دهید که در سازمان یا شرکت شما باقی بماند ولی به قسمتی که متناسب با توانایی های اوست منتقل شود. علاوه بر این ، در صورتی که این کارمند ، در بخش جدیدی که شما به او پیشنهاد داده اید تمایل نداشته باشد کار کند به اختیار خود از مجموعه شما خارج می شود و این نگرش که شما او را از مجموعه حذف یا برکنار کردید نخواهد داشت. این کار به شما کمک می کند تا بدون درگیری و مشکلات بعدی که یک کارمند ضعیف و نارکارآمد برای شما می توانست داشته باشد خودتان را نجات دهید. البته این برکناری غیر مستقیم نیز شرایط خاصی باید وجود داشته باشد تا قابل پذیرش باشد.

۲) یکی دیگر از شرایطی که برای برخورد با این دسته از کارمندان باید فراهم کنید این است که نمونه های بی مسئولیتی و کارهای ضعیف را با دلیل و سند برای او بازگو کنید. اگر برای این کار دلیل کافی یا مدرک مورد قبول ندارید بهتر است از آن چشم پوشی کنید یا راه حل دیگری را جستجو کنید.

۳) با بخش مدیریت منابع انسانی هماهنگ باشید. شما نمی توانید بدون هماهنگی و اطلاع بخش مدیریت منابع انسانی خود اقدام به برکناری یا جابه جایی یک کارمند کنید. علت این کار هم این است که بخش منابع انسانی می تواند از اقدام شما حمایت کرده و شرایط بهتری را فراهم کند.

۴) وظایفی که از فرد استخدام شده در آن بخش انتظار دارید را برای این کارمند خود به خوبی توضیح دهید. در این صورت ، کارمند شما به خوبی می تواند تخمین بزند که عملکرد او تا چه اندازه با وظیفه ای که باید انجام می داده و انتظاری که از عملکرد او می رفته فاصله دارد.

۵) با توجه شرایط باید به این نکته توجه کنید که برای چندمین بار است که این خطا یا کم کاری یا ضعف در عملکرد از طرف کارمند شما سر می زند. اگر برای اولین بار است بهتر است فقط به یک تذکر کردن اکتفا کنید. زیرا جا به جایی یا خروج آن از مجموعه می تواند به فعالیت شما لطمه بزند. اما اگر برای چندمین بار و به صورت مستمر این خطا سر می زند وقت آن است که برای این مشکل خود به دنبال راه حل باشید و راه های پیشنهاد شده در بالا را انتخاب کنید.


موضوعات مرتبط :

وفادار بودن کارمندان و اهمیت آن

اهمیت کشف دلایل خروج کارمندان از شرکت

نحوه برخورد با استعفای ناگهانی کارمندان واحد بازاریابی و فروش

نظر شما

The post راهکارهایی برای برخورد منطقی و بدون دردسر مدیران با کارکنان ناکارآمد و ضعیف شرکت appeared first on بازاریابی , مشاور بازاریابی , آموزش بازاریابی | پارک بازاریابی ایران.