چهار ستون اصلی کسب و کار خود را بشناسید

هر از چند گاهی از افراد می شنویم که کسب و کارشان دچار رکود و کسادی شده و در آمد آنها به شدت پائین آمده است. به همین  دلیل ممکن است حتی کسب و کار خود را تعطیل کنند و به نوعی ورشکستگی را نیز تجربه کنند. اما آیا همیشه اوضاع اقتصادی است که موجب […]

The post چهار ستون اصلی کسب و کار خود را بشناسید appeared first on بازاریابی , مشاور بازاریابی , آموزش بازاریابی | پارک بازاریابی ایران.

هر از چند گاهی از افراد می شنویم که کسب و کارشان دچار رکود و کسادی شده و در آمد آنها به شدت پائین آمده است.

به همین  دلیل ممکن است حتی کسب و کار خود را تعطیل کنند و به نوعی ورشکستگی را نیز تجربه کنند. اما آیا همیشه اوضاع اقتصادی است که موجب کسادی و رکود در یک بازار می شود ؟ آیا همه عوامل را می توانیم به عوامل بیرونی نسبت دهیم ؟ مسلماً پاسخ این سوال منفی است. زیرا به جز عوامل بیرونی و مسائل کلان اقتصادی ، مسائل داخلی یک شرکت یا کسب و کار نیز در این که تا چه اندازه ای بتوانند موفق باشند یا اصلاً هیچ موفقیتی را تجربه نکنند نقش بسیار مهمی دارد. به طور کلی چهار عامل اصلی داخلی وجود دارد که در موفقیت یا عدم موفقیت یک شرکت یا برند نقش اساسی دارد.

ابزار بازاریابی (۴P) وسیله ای برای وادار کردن مشتریان به خرید محصولات

یک) محصول

در درجه اول این محصول شماست که وارد بازار می شود و می تواند با مخاطبان و مشتریان ارتباط برقرار کند. این موضوع که محصولی که شما تولید کرده اید تا چه حد می تواند نیازهای مشتریان را بر آورده کند و با تکنولوژیهای روز دنیا طراحی و ساخته شده باشد که بتواند نیازهای به روز شده آنها را نیز تأمین کند در موفقیت یا رکود بازار شما نقش زیادی دارد. گاهی ممکن است محصولی که شما تولید کرده اید از کیفیت خوبی برخوردار نیست یا با توجه به ملاکهای به روز شده و تکنولوژی بروزرسانی شده طراحی نمی شود. پس نمی توانید انتظار داشته باشید محصول شما همچنان در بازار باقی بماند و بتواند مشتریان خود را حفظ کند.

دو) مکان

آیا مکانی که محصول خود را عرضه کرده اید محل مناسبی بوده است ؟ مناسب بودن محل محصول از آن لحاظ که آیا اغلب مشتریان شما در این محلها حضور دارند ؟ آیا مطمئن هستید که شما محصولتان را به دست مشتریان اصلی خود رسانده اید ؟

عامل مکان محصول نیز از مسائل اساسی و مهمی است که باید به آن توجه کنید. گاهی یک محصول مناسب به  دلیل ارائه در محلی نا مناسب نمی تواند به موفقیت لازم و مورد انتظار برسد.

سه) قیمت

قیمت از جمله مولفه های مهم در فروش محصولات است. قیمتی که شما برای محصولتان در نظر گرفته اید تا چه حد با ویژگیهای محصول شما و جیب مشتریانتان همخوانی دارد ؟ گاهی ممکن است با توجه به کیفیتی که محصول شما دارد یا تکنولوژی که در ساخت آن استفاده شده است محصول شما قیمت بالاتری داشته باشد. گاهی نیز با توجه به کیفیت و تکنولوژی محصول شما ، محصول مناسبی به لحاظ قیمت است ولی شما مشتریان هدف و توانایی مالی آنها را در نظر نگرفته اید و محصول گران قیمتی برای آنها تولید کرده اید.

به نظر مشاوره بازاریابی ، در این گونه مواقع کاملاً مشخص است که اغلب مشتریان شما از دست خواهند رفت. البته این مورد در قیمت های پائین و ارزان نیز ممکن است اتفاق بیافتد. به این شکل که محصول شما با توجه به محصولات مشابه در بازار قیمت بسیار پائین تری دارد و همین ممکن است بازار فروش محصول شما را به خطر بیاندازد چرا که مشتریان فرض را بر کم بودن کیفیت و ارزش محصول شما می گذارند.

چهار) تبلیغات

تبلیغات از جمله مواردی است که به شدت می تواند میزان فروش شما را افزایش یا کاهش دهد. شاید محصول شما از هر لحاظی یک محصول مناسب است ولی چون از بازاریابی یا تبلیغات مناسبی برخوردار نیست نمی تواند بازار مناسب خود را پیدا کند.

اگر دچار مشکل در فروش محصول یا رکود در کسب و کار خود شدید در حالی که رقیبان شما که محصول مشابه دارند موفق تر و بهتر از شما در بازار حضور دارند بهتر است هر چهار عامل اصلی بالا را جستجو کرده و پی به دلیل این رکود ببرید. چرا که همیشه نیز عوامل بیرونی به تنهایی عامل عدم موفقیت ما نیستند بلکه عوامل داخلی نیز نقش بسیار مهمی در هدایت بازار و کسب بازارهای مناسب برای محصولات دارند.


موضوع مرتبط :

نقش پرسنل به عنوان پنجمین ابزار بازاریابی در شرکت

کاتالوگ راهنمای محصولات به عنوان ابزاری برای بازاریابی !

بازایابی نوین چیست؟ ابزارهای بازاریابی نوین کدامند؟

برای راه اندازی یک کسب و کار به چه ابزاری نیاز داریم ؟ (مرور نظریه فایول)

نظر شما

The post چهار ستون اصلی کسب و کار خود را بشناسید appeared first on بازاریابی , مشاور بازاریابی , آموزش بازاریابی | پارک بازاریابی ایران.