اهمیت سالهای اولیه زندگی در رشد هوش کودکان

توانایی هوشی افراد یکی از ظرفیتهای خدادادی است که محیط می تواند به آن شکل بدهد. توانایی های ذهنی و هوشی افراد مانند یک ظرف خالی […]

نوشته اهمیت سالهای اولیه زندگی در رشد هوش کودکان اولین بار در مرکز تحقیقات هوش نیک. پدیدار شد.

توانایی هوشی افراد یکی از ظرفیتهای خدادادی است که محیط می تواند به آن شکل بدهد.

توانایی های ذهنی و هوشی افراد مانند یک ظرف خالی است که با توجه به اینکه چقدر محیط غنی است می تواند آن ظرف را پر کند. اگر بتوانید محتوای درون آن را به طور کامل پر کنید توانسته اید از تمامی حجم ظرف خود استفاده کنید ولی اگر بدون استفاده باقی بماند در واقع نتوانسته اید از آن به خوبی استفاده کنید یا این ظرفیت را هرز داده اید. بسیاری از خانواده ها همیشه سوالاتی از این دست دارند که چه کارهایی می توانند برای تقویت هوش کودکانشان انجام دهند ؟ از آنجایی که معتقدیم این محیط است که به ظرفیت هوش کودکان می تواند شکل داده و آن را به ظهور برساند پس این سوال چندان هم سوال بی ربطی نبوده و چه بسا سوال بسیار مهمی است. در این مقاله قصد داریم به عواملی که موجب تقویت هوش کودکان می شود اشاره کرده و راهکارهای عملی برای آن ارائه دهیم.

یک) اهمیت سالهای اولیه زندگی

قبل از اینکه اقدام به هر کاری کنیم یا بخواهیم راهکارهایی را به شما آموزش دهیم باید به اهمیت سالهای ابتدای رشد کودکان اشاره کنیم. بسیاری از توانایی های ذهنی و هوشی کودکان ، تنها در سالهای ابتدایی رشد آنها فرصت بروز و قدرت گرفتن دارند. به این سالهای مهم در بروز و ظهور برخی از توانایی ها سالهای حساس گفته می شود. توانایی های ذهنی و هوشی کودکان نیز از این دست توانایی ها هستند.

هر چه قدر اقدامات تقویت کننده هوش کودکان را از سنین پائین تر شروع کنیم در سالهای آتی می توانیم شاهد نتایج بهتری باشیم. البته این نکته قابل ذکر است که ما در این سالها تنها باید به تقویت این بخش از توانایی های ذهنی کودکان بپردازیم و نه اینکه کودک را تحت فشار قرار داده یا تصور کنیم که باید کارهای خارق العاده ای انجام دهیم. بلکه در همان منزل خود ولی با آگاهی از کاری که انجام می دهید می توانید نقش مهمی در تقویت ظرفیتهای ذهنی کودکان خود داشته باشید. اول از همه اینکه سعی کنید از همان بدو تولد کودک با او ارتباط مناسب و خوبی را برقرار کنید. نیازهای او را به موقع برطرف کرده و نسبت به آنها حساس باشید.

دو) اهمیت محیط آرام و دوستانه

سعی کنید محیطی کاملاً آرام و دوستانه برای کودکان خود فراهم کنید. محیطی که کودکان در آن بتوانند آزادانه به بروز و ظهور توانایی های خود بپردازند بدون اینکه نگران واکنش افرادی باشند که در آن محیط زندگی می کنند. همچنین در کنار این آزادی ها باید قوانین کوچکی نیز برای آنها تعریف کنیم تا با چارچوبها و قوانین آشنا شوند و تبدیل به افرادی قانون گرا شوند و به این مسأله واقف باشند که همیشه نمی توانند دست به هر کاری بزنند بلکه باید مقررات محیطی را رعایت کنند. به این ترتیب کودکان را با جوامع انسانی و قوانین حاکم بر آنها آشنا می کنیم و در عین حال آزادی های لازم برای بروز توانایی هایشان را نیز فراهم کرده ایم.

سه) بهبود تغذیه کودکان

اهمیت تغذیه به ویژه در سالهای ابتدای زندگی بر هیچ فردی پوشیده نیست. همیشه متخصصین تغذیه و پزشکی بر اهمیت تغذیه در سالهای ابتدای زندگی تأکید کرده اند. امروزه نیز به برکت افزایش شبکه ها و رسانه های مختلف ، دانش افراد در این زمینه بهبود پیدا کرده و بالاتر رفته است. سعی کنید در سنین رشد کودک ، غذاهای سالم و مقوی و در عین حال کافی برای آنها تهیه کنید. به ویژه وعده صبحانه از اهمیت زیادی برخوردار است و توجه و تمرکز کودکان را افزایش می دهد. برای اینکه انسانها بتوانند از ظرفیتهای ذهنی خود استفاده کنند باید بتوانند تمرکز خوبی داشته و به جوانب مختلف یک موضوع توجه کنند یا توجه خود را بدون اینکه حواسشان پرت شود حفظ کنند. پس تغذیه سالم و کافی یکی از نخستین راه ها برای تقویت توانایی های ذهنی کودکان است.

چهار) بازیهای حرکتی

در سالهای ابتدای زندگی یعنی از تولد تا دو سالگی لازم است با کودکان خود بازیهای حرکتی که در آن بدنشان تحرک داشته باشد انجام دهید. هیچ نیازی نیس در این سنین با کودکان حتماً بازیهای فکری انجام دهید. بلکه اگر بتوانید میزان بازیهای حرکتی آنها را افزایش دهید زیربنای محکمی برای بهره برداری از توانایی های هوشی آنها فراهم کرده اید.

پنج) اهمیت بازی

به همان اندازه که بر اهمیت غذا در سنین اولیه تأکید شد ، بازی نیز به همان اندازه مهم است. تنها راهی که می توانیم بر توانایی های ذهنی و هوشی کودک خود اثر بگذاریم ، از طریق بازی است. از طرفی ، کودکان در بازی کردن است که می توانند تجربه های جدید کسب کنند و آنها را در آینده به کار گیرند. این بازیها بهتر است با هم سن و سالهای کودکان باشد. هر چند بازی کردن افراد بزرگسال با کودکان بسیار لازم است ولی همیشه باید توجه داشته باشید که بهتر است کودکان با همسن و سالهای خود بازی کنند تا بتوانند در حین بازی کردن چیزهای بیشتری یاد بگیرند.


موضوع مرتبط :

عوامل پرورش و تقویت هوش کودکان

۱۰ روش تقویت هوش کودک

نکاتی برای تقویت هوش کودک برای والدین

نکات کاربردی برای تقویت هوش کودکان

تقویت هوش کودک | راهکارها و روش های تقویت هوش کودک در سالهای مختلف

بازی های تقویت هوش کودکان دبستانی

هوش ریاضی- منطقی کودکان

کودک تیزهوش

تست هوش کودک

 

نوشته اهمیت سالهای اولیه زندگی در رشد هوش کودکان اولین بار در مرکز تحقیقات هوش نیک. پدیدار شد.