عملکرد متفاوت برندهای مختلف در تولید محصولات بهداشتی در دوران شیوع کرونا ویروس

بازاریابی یک هنر است. کسی که بتواند از لحظات حساس در بازاریابی ، بهترین استفاده را ببرد او یک هنرمند است. فقط مسلط بودن بر دانش بازاریابی نیست که شما را موفق می کند بلکه گوش به زنگی و خلق ایده های جدید در لحظات حساس و از دست ندادن فرصتهاست که نشان می دهد […]

The post عملکرد متفاوت برندهای مختلف در تولید محصولات بهداشتی در دوران شیوع کرونا ویروس appeared first on بازاریابی , مشاور بازاریابی , آموزش بازاریابی | پارک بازاریابی ایران.

بازاریابی یک هنر است. کسی که بتواند از لحظات حساس در بازاریابی ، بهترین استفاده را ببرد او یک هنرمند است.

فقط مسلط بودن بر دانش بازاریابی نیست که شما را موفق می کند بلکه گوش به زنگی و خلق ایده های جدید در لحظات حساس و از دست ندادن فرصتهاست که نشان می دهد یک فرد چقدر توانایی و مهارت بازاریابی دارد. با یک مثالی که هم اکنون اکثر افراد دنیا با آن درگیر هستند این بحث را شروع می کنیم. مواد ضد عفونی کننده یکی از محصولاتی است که از زمان شیوع ویروس کرونا به شدت میزان تقاضای آن افزایش پیدا کرده است و نه تنها  در ایران بلکه حتی در بسیاری از کشورهای صنعتی و پیشرفته دنیا نیز مردم با کمبود این مواد مواجه شده اند.

در این میان برخی از شرکتهای ایرانی که در روزهای معمولی به تولید این محصول می پرداختند دقیقاً در این لحظات حساس اعلام کردند که این شرکت ها قادر به تولید این محصول نیستند و مشتریان آنها می توانند از داروخانه ها این مواد را تهیه کنند. به معنی واقعی کلمه می توان گفت چنین برندهایی فرصت های خود را به بدترین شکل ممکن از دست می دهند. این در حالی است که در مقابل بسیاری از کارخانه ها ، کارگاه ها و شرکتهایی که محصولات تولیدی آنها به هیچ عنوان ربطی به تولید مواد ضدعفونی کننده و بهداشتی نداشت ، شروع به راه اندازی خط تولید این مواد زدند و آنها را وارد بازار کردند.

اگر واژه مواد یا ژلهای ضد عفونی کننده را در گوگل سرچ کنید خواهید دید که از جمله واژه هایی است که اخیراً بعد از شیوع کرونا بسیار جستجو شده و در خصوص آن سایتهای مختلف مطالبی را نوشته اند. پس با کمی تفکر و تأمل کاملاً می توان فهمید که برندی که از قبل به تولید این محصول مشغول بوده است چقدر می توانست بازار را به دست بگیرد و حسن نیت خود را نیز به مشتریان نشان دهد.

زمانی که در بازاریابی صحبت از فرصت سازی یا فرصت سوزی است دقیقاً همین لحظات حساسی است که باید توسط بازاریابها و تولید کننده ها درک شود. اما متأسفانه در ایران به دلیل اینکه بازاریابی به صورت حرفه ای انجام نمی شود یا در بسیاری از موارد به ضرورت آن پی نبرده اند یا اینکه هیچ برنامه و استراتژی برای دورهای خاص و بحرانی وجود ندارد با چنین عملکردهای تعجب برانگیزی مواجه می شویم.

از نظر مشاوره بازاریابی ، نه تنها برخی از شرکتها ممکن است چنین خطاهایی را انجام دهند و فرصتهای طلایی خود را با یک عملکرد اشتباه به کلی از بین ببرند بلکه تبلیغات نیز در این دوران از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر شما همچنان به تولید محصول خود ادامه دهید و حتی خط تولید خود را در این دوران افزایش داده و تقویت نیز کنید ولی مشتریان و مخاطبان خود را از این تغییری که در سیستم و فعالیت شما رخ داده است با خبر نکنید نمی توانید موفق باشید.

تنها برندهایی در این دوران موفق خواهند شد که علاوه بر اینکه پی خواهند برد که بهترین اقدام در این دوران چیست بلکه به تبلیغات مناسب نیز دست می زنند. بسیاری از شرکتهایی که به تولید محصولات آرایشی یا سایر محصولات می پرداختند به محض به وجود آمدن این بحران و شرایط ، نه تنها به تولید محصولات مورد نیاز در این دوران پرداختند بلکه با یک تبلیغ مناسب به نوعی یک آرامش را در میان مردم ایجاد کردند. زیرا بسیاری از مردم در این دوران نگران این بودند که نتوانند به اندازه کافی مواد ضد عفونی کننده و بهداشتی پیدا کنند و همین اتفاق موجب شود نتوانند این دوران را به خوبی پشت سر بگذارند.

اما شرکتهایی که خط تولید خود را تغییر دادند و با یک تبلیغ مناسب این را به اطلاع مشتریان رساندند توانستند به خوبی احساس آرامش و امنیت را در میان مردم ایجاد کنند و میزان اعتماد مردم نسبت به خود را نیز بالا ببرند.


موضوعات مرتبط :

راهکارهای مصونیت از اثرات شیوع کرونا و فاصله گذاری اجتماعی در کسب و کار (قسمت دوم ۲ )

راهکارهای مصونیت از اثرات شیوع کرونا و فاصله گذاری اجتماعی در کسب و کار (قسمت اول)

نظر شما

The post عملکرد متفاوت برندهای مختلف در تولید محصولات بهداشتی در دوران شیوع کرونا ویروس appeared first on بازاریابی , مشاور بازاریابی , آموزش بازاریابی | پارک بازاریابی ایران.