مدیریت بازار Market Management چیست؟

مدیریت بازار Market Management چیست؟ مدیریت بازار Market Management شامل چه قسمت هایی می شود؟ بنیاد خبرگان بازاریابی ، بازاریابی را این گونه تعریف می کند: مدیریت پروسه ی شناخت ، برآورد و برطرف کردن احتیاجات و مشکلات مخاطبین و مشتریان به گونه ای سودده. مجمع بازاریابی آمریکا در توضیح اخیر خود بازاریابی را این […]

The post مدیریت بازار Market Management چیست؟ appeared first on بازاریابی , مشاور بازاریابی , آموزش بازاریابی | پارک بازاریابی ایران.

مدیریت بازار Market Management چیست؟ مدیریت بازار Market Management شامل چه قسمت هایی می شود؟

بنیاد خبرگان بازاریابی ، بازاریابی را این گونه تعریف می کند:

مدیریت پروسه ی شناخت ، برآورد و برطرف کردن احتیاجات و مشکلات مخاطبین و مشتریان به گونه ای سودده.

مجمع بازاریابی آمریکا در توضیح اخیر خود بازاریابی را این چنین شرح می دهد:

بازاریابی یک سری از کارها و تلاش ها و پروسه های به وجود آوردن نقل ، صدور و مبادله هر آن چیزی است که برای خریداران و مصرف کنندگان ، مراجعه کنندگان ، همکاران تجاری و در مجموعه برای تشکیلات و سازمان باارزش و بااهمیت باشد.

مارکتینگ یا بازاریابی با یک اندیشه تازه و یا یک کالا و خدمت خلاقانه شروع نمی شود ، بلعکس نقطه شروع و انتهای هر فعالیت و تجارتی بازاریابی می باشد و اساس و پایه بازاریابی را هم مشتریان و خریداران به وجود می آورند.

در جواب این پرسش که مدیریت بازار چیست می بایست بیان کرد که بازاریابی پروسه ی راغب کردن جامعه هدف به کالاها و یا سرویس های ارائه شده است. این پروسه با اجرای پژوهش بازار شروع و با مطالعه و بررسی رفتار مصرف کنندگان و خریداران ، بهتر شدن سفر مشتری ، شناسایی دقیق احتیاجات و انتظارات جامعه هدف ، حفظ مشتریان و بالا بردن میزان سهم بازار برای برند ، تداوم می یابد.

مدیریت بازار یکی از قسمت های کلیدی و مهم هر فعالیت و تجارتی می باشد که با همه ی جوانب و ابعاد گوناگون کسب و کار وابسته و ارتباط دارد. از ساخت و بسط کالاها تا شیوه های گوناگون پخش کالاهای تولیدی ، نرخ گذاری ، سیاست ها و تدابیر فروش ، پیوندهای همگانی ، تبلیغات ، گارانتی و خدمات بعد از فروش و … .

بازاریابی یا مدیریت بازار ۴ قسمت را شامل می شود:

ـ شناسایی مشتریان و جامعه هدف و بازار به طور دقیق

ـ شناخت و آگاهی از فرصت ها ، امکانات ، تقویت و بسط تدابیر و سیاست ها بازاریابی جهت سرمایه گذاری بر روی آن ها

ـ بهره گیری از ابزارهای بازاریابی جهت شکل گیری و انجام مقاصد مهم و اساسی فعالیت و کسب و کار

ـ ارزیابی نتایج کارها و تهیه پروسه ی تقویت و پیشرفت مداوم جهت بسط و گسترش کسب و کار و فعالیت

کارکرد مدیریت بازار

مارکتینگ احتیاجات و خواسته های بی پاسخ را معین و به آن ها پی می برد. به علاوه ، افزون بر تشریح و برآورد اندازه یک بازار مشخص شده ، درصد سوددهی آن را هم می سنجد. به بیانی دیگر بازاریابی قسمت هایی از بازار را همچون بهترین و پربازده ترین قسمت بازار برای کمپانی تعیین و معلوم می سازد که کمپانی هم قدرت و توانمندی ارائه محصولات و خدمات را به آنان دارد. علاوه بر این مطلوب ترین و بهترین کالاها و خدمات مورد احتیاج آن قسمت را شناسایی ،تهیه و ایجاد می نماید. یکی از عملکردهای مارکتینگ در طول سال های جاری ، کارکرد تجاری سازی می باشد. به طوری که در شماری از کتب های نوین ، ترجمه مارکتینگ ، تجاری سازی عنوان گردیده است.

عناصر عمده مدیریت بازار

مارکتینگ بر مبنای ۴ ارکان مهم و کلیدی به وصف زیر پایدار می باشد:

  • محصول و خدمات
  • پخش یا مکان
  • نرخ گذاری
  • انتشار و تبلیغ

انواع روش های مدیریت بازار

چرا مدیریت بازار مهم است؟

  • بازاریابی معلوماتی در دسترس مشتریان کالاها و خدمات خواهد گذاشت. معلوماتی که درباره ی اعتبار و اهمیت مشخصه های کالای اصلی می باشد. معلوماتی که خریداران و مصرف کنندگان اغلب تمایل دارند از آن آگاهی بیابند.
  • بازاریابی به کسب و کارهای مدد می رساند تا مشتریان و مصرف کنندگان خود را بهتر بفهمند و بشناسند. بعد از شناخت و آگاهی از قسمت های بازار و بعد از بررسی جامعه و بازار هدف ، کالاها و خدمات تولیدی کمپانی ها بر حسب مشتریان و مصرف کنندگان بازار هدف تهیه و عرضه می شود.
  • بازاریابی سبب بالا رفتن میزان فروش و سودآوری می شود و با بهره گیری از تکنیک های گوناگون سبب جذب مشتریان و قانع کردن اشخاص جهت خریداری کالاها می شود که اثربخشی بسیار زیادی بر سوددهی شرکت خواهد داشت.
  • بازاریابی یک اظهار وجود در بازار می باشد ، شرح این موضوع که شما با چه کالاها و خدماتی در بازار حاضر شده اید و این میزان رقابت را بالا می برد.
  • بازاریابی در پی برندسازی و خلق یک اسم تجاری قدرتمند و موفق می باشد. جهت این که کالاها و خدمات شهرت بیابند ، می بایست از راه به کار گیری ابزارها و رسانه های مارکتینگ اثربخش و مفید ، آوازه و معروفیت مطلوبی در بازار به وجود آورد.
نظر شما

The post مدیریت بازار Market Management چیست؟ appeared first on بازاریابی , مشاور بازاریابی , آموزش بازاریابی | پارک بازاریابی ایران.