انواع اختلال شخصیت در کودکان و روشهای درمان آن

اختلال شخصیت در کودکان را می توان این طور تعریف کرد که یک الگو و نمونه ثابت و مداوم از اعمال و رفتار و نیز تجربه […]

نوشته انواع اختلال شخصیت در کودکان و روشهای درمان آن اولین بار در مرکز تحقیقات هوش نیک. پدیدار شد.

اختلال شخصیت در کودکان را می توان این طور تعریف کرد که یک الگو و نمونه ثابت و مداوم از اعمال و رفتار و نیز تجربه و آزمودگی درونی که به شکل بسیار قابل توجهی با توقعاتی که از وضعیت فرهنگی فرد هست و پیش بینی می شود فرق داشته و متمایز باشد.

تغییر ناپذیر ، ناسازگار و غیر عادی باشد.

دلایل ایجاد اختلال شخصیت کودکان

عده ای از متخصصان بر این باورند که اختلالات شخصیتی به دلیل تجربیات ابتدایی که بازدارنده ی رشد و بلوغ الگوهای رفتاری و ذهنی شده اند ایجاد و نمایان گردیده اند.

عده ی دیگری از کارشناسان معتقدند که عوامل ژنتیکی یا بیولوژیکی در پدیدار شدن اختلالات شخصیتی نقش دارند. اگر چه تا این زمان بر سر یک علت واضح و مسلم نتیجه ای به دست نیامده است ، اما تلفیقی از سابقه ی وارثتی و عوامل محیطی در پیدایش اختلالات شخصیتی موثرند.

انواع اختلالات شخصیتی کودکان

 • بدبین (پارانوئید)

این دسته افراد از سوظن و بدگمانی نامعقولی برخودار هستند که موضع دفاعی و پس زنی و حساسیت پیش از اندازه ای در ارتباط با سایر افراد دارند.

 • منزوی (اسکیزویید)

خشک ، بی میل و بی شوق و هیجان هستند و در ایجاد رابطه با سایرین دچار مشکلاتی هم می باشند. این دسته افراد منزوی ، کمرو و خرافه پسند می باشند.

 • وسواسی

دارای افکار و رفتارهای افراطی و غیر واقع گرایانه ، داشتن خلق و خوی مقرراتی و غیرقابل انعطاف و نیز نامطمئن هستند که احتیاجات عادی و طبیعی خود را کنترل می نمایند.

 • نمایشی (هیستریک)

تابع ، عدم بلوغ ذهنی ، حساس ، سریع التاثیر ، پیوسته به دنبال تشویق و جلب توجه سایرین می باشند.

 • خودشیفته (نارسیستیک)

این گونه اشخاص از یک اعتماد به نفس افراطی و کاذب برخوردارند و به قدرت زیاد علاقمندند. در رابطه با سایر افراد بی میل و بی تفاوتند و طالب و راغب توجه سایرین هستند. تصور می کنند که لایق توجه ویژه و خاصی هستند.

 • دوری گزین (اجتنابی)

خودباوری ضعیف ، استرس و دلهره و عکس العمل بیش از اندازه در ارتباط با پذیرفته نشدن ، از لحاظ اجتماعی منزوی و تابع می باشند.

 • وابسته

این افراد از خصوصیاتی نظیر تابع ، تاثیرپذیر ، در تصمیم و انتخاب ضعیف و بی اعتماد برخوردار هستند. بی علاقه ، کج خلق ، نازک نارنجی ، بی مبالات و از قدرت و مدیر شدن و رهبری واهمه دارند.

 • ضداجتماعی

از خود راضی ، سرد و بی احساس ، نامرتب ، هردمبیل و نترس هستند. از تجربه های گذشته پند نمی گیرند و در کار و تحصیل ناکام می باشند.

 • بینابینی

حساس ، کج خلق و شخصیت بی ثباتی دارند. هیجانات و احساسات خود را به شکل نادرست و نامناسب بروز می دهند. قادر به مهار و مدیریت خود نیستند. واجد مشکلات هویتی هستند و ممکن است به خودزنی و یا خودکشی اقدام و دست زنند.

عوامل افزایش دهنده خطر اختلالات شخصیتی کودکان

 • داشتن زمینه و پیشینه بدرفتاری سایرین با شخص در دوره ی کودکی
 • داشتن زمینه و پیشینه خانوادگی و ژنتیکی در اختلالات خلقی و شخصیتی

پیامدهای احتمالی اختلال شخصیت کودک

 • برخورداری از مشکلاتی نظیر تعامل با سایر افراد ، حفظ شغل و حرفه ، افسردگی و اضطراب
 • مصرف بیش از حد داروها
 • مقید نبودن به تکمیل روند درمان
 • خودکشی در سنین بالاتر

درمان اختلالات شخصیتی در کودکان

۱ـ درمان روان شناختی ( خانواده درمانی و گروه درمانی)

روش های تغییر و تحول در اعمال و رفتار با بهره گیری از آموختن مهارت های اجتماعی ، تایید و ترغیب رفتارهای صحیح و مناسب ، آموزش و فراگیری کنترل هیجانات و احساسات ، آنالیز فردی از اعمال و رفتار ، تعهد و پاسخگویی در قبال رفتار و اعمال خود.

۲ـ درمان با استفاده از داروها

داروی خاصی برای درمان اختلالات شخصیتی موجود نیست. ولی ممکن است که داروهایی برای درمان بیماری های همراه با آن تجویز گردد. نظیر داروهای ضد روان پریشی ، ضد استرس ، ضد افسردگی و …

گردآوری مطلب توسط کارشناس هوش کودک  در مرکز هوش نیک


موضوعات مرتبط :

سازگاری

افسردگی در کودکان

خوابگردی و خواب بد کودکان

اختلال یادگیری

کمبود توجه در کودکان

اضطرای جدایی در کودکان

تیک در کودکان

بیش فعالی در کودکان

تست هوش کودکان

 

نوشته انواع اختلال شخصیت در کودکان و روشهای درمان آن اولین بار در مرکز تحقیقات هوش نیک. پدیدار شد.