هنر چه نقشی در هوش کودکان دارد؟

به دوران کودکی خود و سالهای دبستان فکر کنید. کدام یک از دروس دوران مدرسه خود را بیشتر از بقیه دوست داشتید؟ در سر کدام کلاس […]

نوشته هنر چه نقشی در هوش کودکان دارد؟ اولین بار در مرکز هوش کودک نیک. پدیدار شد.

به دوران کودکی خود و سالهای دبستان فکر کنید. کدام یک از دروس دوران مدرسه خود را بیشتر از بقیه دوست داشتید؟ در سر کدام کلاس می‌توانستید هر آن  چیزی را که خودتان تمایل داشتید یا به آن فکر می‌کردید، خلق کنید؟ احتمالا بسیاری از شما به درس‌هایی مانند نقاشی بیشتر از سایر درس‌ها علاقه داشتید. با این که نقاشی و کارهای هنری بخشی از علایق ما در دوران کودکی و تحصیل در مدرسه بوده است، سیستم آموزشی خیلی به این علاقه ما توجه نکرده است و ما را به سمت مطالعه دروسی مانند علوم و ریاضی سوق داده است. این نادیده گرفتن هنر در فرایند تحصیل کودکان می‌تواند بسیاری از فرصت‌ها را از آن‌ها بگیرد و مانع استعدادیابی هنری کودک گردد. برای آشنایی با نقش هنر در هوش کودکان با هوش نیک همراه باشید.

چرا هنر از مدارس ایران کنار گذاشته شده است؟!

درس نقاشی از جمله درس‌های مورد علاقه بسیاری از کودکان است؛ زیرا دانش‌آموزان در این کلاس کمترین استرس و نگرانی را بابت تکالیف مدرسه یا حفظ مطالب دشوار و دارند و می‌توانند هر آن‌چه را در ذهنشان می‌گذرد به تصویر بکشند. با اینکه کلاس‌های نقاشی جزء ساعات جذاب و مورد علاقه دانش‌آموزان به حساب می‌آید، متأسفانه در کشور ما، بعضاً نگاه بی تفاوتی نسبت به این درس وجود دارد. به عنوان یکی از شواهد این مدعا، توجه کنید که در مدارس ما همواره زنگ‌های نقاشی به عنوان یکی از زنگ‌های اضافی یا مازادی تلقی شده است که  می‌تواند برای جبران عقب ماندگی در درس‌های دیگر استفاده شود. مثلا، اگر دانش آموزان نیاز به جبران عقب‌افتادگی در درس به نسبت دشواری مانند ریاضی داشته باشند، معمولاً از زمان زنگ‌های نقاشی برای جبران این عقب افتادن استفاده می‌کنند.

با این که امروزه با توجه به افزایش دانش و آگاهی معلمان و مدیران مدارس به اهمیت درس‌ها و ساعاتی که کودکان می‌توانند در ساعات، خودشان چیزی را خلق کنند، این گونه نگرش ها کمتر شده است، ولی این مشکل هم‌چنان وجود دارد. در حالی که در بسیاری از کشورهای توسعه یافته، این فرصت‌ها به خوبی برای شناسایی استعدادها و توانایی‌های ذاتی و هوشی کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به اهمیت این موضوع، در ادامه به نقش هنر در هوش کودکان ، پرداخته می‌شود.

بیشتر بخوانید: « کشف هوش و استعداد دانش آموزان »

تاثیر هنر در هوش کودکان چیست؟

نقش هنر در هوش کودکان

نادیده گرفتن هنر و ایجاد کارهای هنری به دست کودکان، تاثیرهای منفی بسیاری را روی کودک دارد. با حذف شدن هنر از زندگی کودکان، بسیاری از فرصت‌ها و مهارت‌های زندگی که می‌تواند سرنوشت آینده کودک را تعیین کند، از دست می‌رود و او را از موفقیت دور می‌کند. در ادامه به برخی از تاثیرهای هنر روی توانایی‌های ذهنی و روحی کودک و نقش هنر در هوش کودکان اشاره می‌شود.

·       رشد خلاقیت افراد

کارهای هنری پیش‌زمینه رشد خلاقیت است و از طرفی تحت سایه خلاقیت رشد پیدا می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که زمانی که ساعات کارهای هنری را افزایش می‌دهیم، قدرت تفکر کودکان که خلاقیت یکی از مهم‌ترین آن‌هاست، رشد پیدا می‌کند. نقاشی کردن یکی از راحت‌ترین و کم‌هزینه ترین هنرهاست که نقش بسیار زیادی در رشد خلاقیت کودکان دارد. پس چرا نباید از این فرصت‌ها به خوبی استفاده کنیم؟ 

  • افزایش دقت و تمرکز کودکان

خلق آثار و کارهای هنری نیاز به تمرکز و توجه بیش از حد دارد. افرادی که آثار هنری خلق می‌کنند، نیاز دارند متفاوت‌تر و دقیق‌تر از دیگران به دنیا و پدیده‌های آن نگاه کنند. بنابراین، فعالیت‌های هنری می‌تواند موجب افزایش تمرکز و توجه کودکان شود. فعالیت‌های هنری می‌تواند به ویژه، برای کودکانی که از کمبود توجه رنج می‌برند، مفید باشد. از طرفی افزایش تمرکز و توجه نقش زیادی در تقویت توانایی‌های هوشی افراد دارد. پس نقش هنر را در هوش کودکان نادیده نگیرید.

استعدادیابی هنری کودکبیشتر بخوانید: « کودکان باهوش چگونه باهوش می شوند؟ »

·       برون ریزی احساسات و نگرانی های روانی

آثار هنری نه تنها موجب رشد تفکرات خلاق و تقویت هوش می‌گردد، برون‌ریزی احساسات افراد را نیز نتیجه می‌دهد و زمینه بسیار مناسبی را برای بروز رنج‌ها، ناراحتی‌ها و حالات روانی مختلف افراد فراهم می‌کند. برون‌ریزی این احساسات می‌تواند به سلامت روانی کمک کند و به صورت غیرمستقیم موجب بروز توانایی‌های ذاتی و درونی انسان شود.

·       تفکر خلاف عرف

کارهای هنری نتیجه متفاوت اندیشیدن است. آن چیزی که کودکان را رشد می‌دهد و موجب رشد تفکر آن‌ها می‌شود، انجام کارهای هنری است. به همین دلیل، انجام کارهای هنری و افزایش ساعت‌های انجام فعالیت‌های هنری می‌تواند موجب افزایش و رشد هوش آن‌ها شود.

 

سخن آخر

انجام کارهای هنری تاثیری زیادی روی هوش کودکان دارد. با نادیده گرفتن این زمینه مهم برای بالا بردن هوش کودکان، بسیاری از موقعیت‌های موفقیت را از او می‌گیرید. اگر تمایل دارید توانایی‌های ذهنی و هوشی کودکان خود را تقویت کنید، کارهای هنری را به عنوان یک ابزار مناسب برای این هدف فراموش نکنید. هم‌چنین برای فراهم کردن انجام فعالیت‌های هنری مختلف برای کودکتان می‌توانید به استعدادهای هنری کودکتان نیز پی ببرید و با استعدادیابی هنری مناسب کودک ، او را در مسیر موفقیت قرار دهید.

برای انجام استعدادیابی هنری کودک خود می‌توانید یکی از مراکز استعدادیابی کودکان یعنی مجموعه هوش نیک را برای کشف استعدادهای کودکتان انتخاب کنید. هوش نیک به عنوان اولین مرکز تخصصی هوش مالی کودک ایران، خدماتی مانند استعدادیابی کودکان، مشاوره تخصصی هوش کودک، تقویت هوش مالی کودک، اجرای انواع تست‌های هوش کودک، روانشناسی کودک، روانشناسی خانواده و خدمات دیگری را به مراجعین خود ارائه می‌دهد.

همین حالا از هوش نیک وقت بگیرید!

 

نوشته هنر چه نقشی در هوش کودکان دارد؟ اولین بار در مرکز هوش کودک نیک. پدیدار شد.