شاخص ارزش دائمی مشتریان چه اهمیتی دارد ؟

یکی از مهمترین شاخص هایی که در کسب و کارتان با آن مواجه هستید و از اهمیت زیادی برخوردار است ، شاخص ارزش مشتریان است. به دست آوردن این شاخص به شما کمک می کند بتوانید محاسبه کنید تا چه حد به زمان نیاز دارید تا مشتریان جدید را جذب کسب و کارتان کنید. اگر […]

The post شاخص ارزش دائمی مشتریان چه اهمیتی دارد ؟ appeared first on بازاریابی , مشاور بازاریابی , آموزش بازاریابی | پارک بازاریابی ایران.

یکی از مهمترین شاخص هایی که در کسب و کارتان با آن مواجه هستید و از اهمیت زیادی برخوردار است ، شاخص ارزش مشتریان است.

به دست آوردن این شاخص به شما کمک می کند بتوانید محاسبه کنید تا چه حد به زمان نیاز دارید تا مشتریان جدید را جذب کسب و کارتان کنید. اگر به دنبال پیشرفت کردن و جذب مشتریان بیشتری هستید لازم است با مفهوم شاخص ارزش دائمی مشتری آشنا باشید. این شاخص تعیین می کند که شما در مجموع تا چه حد می توانید از یک مشتری انتظار سود داشته باشید.

برای به دست آوردن این شاخص لازم است متوسط زمان یک قرار داد را با انتظاری که از سود دارید با هم ضرب کنید تا به دست آید. بنابراین کاملاً مشخص است که اگر یک مشتری قرارداد طولانی مدت با شما داشته باشد انتظار سود بیشتری را نیز خواهید داشت.

مدیرانی که در رأس یک شرکت قرار دارند همواره تلاش می کنند راهکارهایی را به کار ببرند تا اعتماد مشتریان را نسبت به خود افزایش دهند ؛ چرا که میزان خروج آنها از کسب و کارشان کاهش پیدا کند. برای اینکه اهمیت این شاخص را بیشتر بتوانیم نشان دهیم در ادامه معرفی جنبه های اصلی این شاخص خواهیم پرداخت.

یک) ارتباط مستقیم با سود شرکت

این شاخص به شما نشان می دهد که تا چه می توانید سود به دست آورید. یکی از شاخص هایی که ارتباط مستقیم با سودتان دارد همین شاخص ارزش دائمی مشتریان است. این شاخص نشان می دهد که کدام دسته از مشتریان شما بیشترین نقش را در سود شرکتتان دارند.

بنابراین با تشخیص این دسته از مشتریان می توانید برنامه ریزیهای دقیق تر و بهتری داشته باشید. امروزه خوشبختانه بسیاری از کسب و کارها به این نتیجه رسیده اند که از این شاخص استفاده کنند تا بتوانند ارزش دائمی مشتریان خود را افزایش دهند.

دو) مراجعه مجدد مشتریان

هنگامی که شما می توانید خدمات مناسبی به مشتریان خود ارائه دهید ، این خدمات منجر به حمایت بیشتر مشتریان از شما خواهد شد. این حمایت به شکل بازگشت مجدد مشتریان و حتی معرفی شما به دیگران خواهد شد. شاخص ارزش دائمی مشتریان به شما کمک می کند تا بتوانید احتمال بازگشت مشتریان را بسیار افزایش دهید.

زمانی که مشتریان مجدداً به مجموعه شما باز می گردند این می تواند اتفاق بسیار بزرگی برای شما باشد. بدین معنی که این مشتریان به راحتی از شما جدا نخواهند شد و احتمال خروج آنها تا حد زیادی کاهش پیدا خواهد کرد. همین مسئله منجر به افزایش میزان فروش شما خواهد شد.

سه) در اولویت قرار دادن مهمترین ها

این مسئله کاملاً واضح و روشن است که شما نمی توانید تمامی مشتریان خود را به یک اندازه مورد توجه قرار دهید ؛ چرا که درجه اهمیت یا وفاداری آنها نسبت به شما متفاوت است. بنابراین باید تعداد یا گروهی از مشتریانتان که از اهمیت زیادی برای شما برخوردار هستند را به عنوان مشتریان هدف خود انتخاب کنید و بیشترین زمان و سرمایه را به آنها اختصاص دهید.

معمولاً این گروه از مشتریان هستند که شاخص ارزش دائمی مشتری را افزایش می دهند و هر چه سریع تر شما را به موفقیت نائل کنند. به همین دلیل این موضوع بسیار مهم است که تمرکز و الویت اصلی شما بر مشتریان وفادارتان باشد.

چهار) کاهش هزینه جذب مشتری

از نظر مشاوره بازاریابی ، مسلماً یکی از فوایدی که شاخص ارزش دائمی مشتری برای شما دارد این است که هزینه های جذب و یافتن مشتریان را برای شما به طرز چشمگیری کاهش می دهد. چرا که شما مشتریان هدف خود را می شناسید و انرژی و زمان خود را صرف این گروه می کنید.

در مجموع می توان به این نتیجه رسید که این شاخص تا چه اندازه مهم است و می تواند یک دید گسترده از موارد و موضوعاتی که باید مورد توجه و تمرکز شما باشند به شما بدهد.


موضوع مرتبط :

با مشتریان سختگیر چگونه رفتار کنیم ؟

نظر شما

The post شاخص ارزش دائمی مشتریان چه اهمیتی دارد ؟ appeared first on بازاریابی , مشاور بازاریابی , آموزش بازاریابی | پارک بازاریابی ایران.