تکنیکهای عملی و جالب برای افزایش تفکر خلاق در کسب و کار (بخش اول)

هر کسب و کاری نیاز به تلاش برای ارائه ایده های جدید دارد. اگر ایده جدید به بازار ارائه ندهید به زودی با مشکل مواجه می شوید. یکی از عواملی که مانع شما برای خلق ایده های جدید می شود این است که مدیران شرکت یا سازمان نتوانند تفکر خلاق داشته باشند. شاید برای برخی […]

The post تکنیکهای عملی و جالب برای افزایش تفکر خلاق در کسب و کار (بخش اول) appeared first on بازاریابی , مشاور بازاریابی , آموزش بازاریابی | پارک بازاریابی ایران.

هر کسب و کاری نیاز به تلاش برای ارائه ایده های جدید دارد.

اگر ایده جدید به بازار ارائه ندهید به زودی با مشکل مواجه می شوید. یکی از عواملی که مانع شما برای خلق ایده های جدید می شود این است که مدیران شرکت یا سازمان نتوانند تفکر خلاق داشته باشند.

شاید برای برخی از افراد پیش آمده که هر چه تلاش می کنند نمی توانند یک ایده خلاق تولید کنند. به هر چیزی که فکر می کنند می بینند قبلاً درباره آن گفته شده یا انجام شده است.

گاهی ممکن است با مشاهده آنها به بن بست برسید و تصور کنید که هرگز نمی توانید یک ایده یا محصول جدید به بازار عرضه کنید چرا که دیگران زودتر از شما به فکر آن افتاده اند و در حال انجامش هستند یا قبلاً انجام داده است. بهتر است به شما بگوییم که خودتان را نگران نکنید.

بسیاری از افراد وجود دارند که مانند شما تصور و فکر می کنند ؛ پس شما تنها نیستید اما باید هر چه سریع تر به فکر راه حل باشید چرا که زمان و منابع خود را از دست خواهید داد.

برای اینکه این مشکل بزرگ شما را حل کنیم ، در این مقاله تکنیکهای عملی و جالبی می آموزیم که در افزایش تفکر خلاق به شما کمک خواهد کرد. به تکنیکهای گفته شده در زیر توجه کنید.

یک) بهترین فکر یا پاسخ وجود ندارد

یکی از مهمترین عواملی که مانع بروز تفکر خلاق و ایده های جدید می شود این است که شما تصور می کنید باید بهترین فکر را ارائه دهید. همین ابتدای کار باید به شما بگوییم که بهترین فکر وجود ندارد. زمانی که خودتان را محدود به یک پاسخ و فکر می کنید جلوی تفکر خلاق را عملاً گرفته اید.

پس همیشه تلاش کنید به مجموعه ای از پاسخها و فکرها برای یک سوال برسید نه فقط به یک پاسخ و فکر و آن هم بهترین و مناسب ترین آن ، اگر خودتان را به یک پاسخ محدود کنید در مسیر نابودی تفکر خلاق قرار گرفته اید.

دو) فکر منطقی وجود ندارد

متأسفانه بسیاری از افراد دچار این اشتباه می شوند که ایده ها و تفکرات آنها یا روشهایی که مطرح می کنند منطقی به نظر نرسد. در حالی که در ارائه و مطرح کردن تفکرات ، هیچ چیزی به نام تفکر منطقی وجود ندارد.

مشاوره بازاریابی معتقد است یک اصل در ابراز ایده ها و تفکرات وجود دارد و آن هم اصل بارش فکری است. در روش بارش فکری ، هر نوع تفکری که به ذهن افراد می رسد را بروز می دهند. در این نوع تفکر ، هیچ مانعی برای فکر کردن و ابراز آن نباید وجود نداشته باشد.

بنابراین زمانی که به ایده ها و روشهایی برای کسب و کار خود می اندیشید نباید مانع ایده های متفاوت و جدید باشید ، حتی اگر تصور می کنید این ایده ها چندان منطقی نیستند باز هم باید آنها را یاد داشت کنید و بعد از اینکه بارش فکری شما تمام شد آنها را ارزیابی کنید و از میان آنها منطقی تر و عملی ترین ها را انتخاب کنید.

سه) همیشه هم نباید قانون مدار باشید

برخی از افراد هرگز از قوانین و مقرراتی که وجود دارد پا را فراتر نمی گذارند. اگر خودتان را در چارچوب قوانین قرار دهید قطعاً یکی از بزرگترین موانع را برای تفکر خلاق را ایجاد کرده اید. البته این به این معنا نیست که فرد قانون مداری نباشد.

بلکه به این معناست که می توانید گاهی انعطاف پذیری نشان دهید و حتی در مواردی قانون را نیز تغییر داده و انعطاف ببخشید یا حتی روشهایی که می توانید با وجود همین قوانین ، اعمال کنید را انجام دهید.

نظر شما

The post تکنیکهای عملی و جالب برای افزایش تفکر خلاق در کسب و کار (بخش اول) appeared first on بازاریابی , مشاور بازاریابی , آموزش بازاریابی | پارک بازاریابی ایران.