ایجاد روابط سالم میان خواهر و برادرها

بسیاری از والدین هستند که نمی دانند با کودکان باهوش خود چه کنند و چه شرایطی برای آن ها ایجاد کنند تا با هم به عنوان […]

نوشته ایجاد روابط سالم میان خواهر و برادرها اولین بار در مرکز هوش کودک نیک. پدیدار شد.

بسیاری از والدین هستند که نمی دانند با کودکان باهوش خود چه کنند و چه شرایطی برای آن ها ایجاد کنند تا با هم به عنوان خواهر یا برادر کنار بیایند. حال موسسه هوش نیک چند مورد از رابطه فرزندان با هم و والدین با فرزندان برای شما شرح می دهد.

خواهر برادران زندگی مشترکی دارند و میزان تاثیر آن ها روی هم بسیار زیاد است. با وجود ناسازگاری و دعواها باز به هم وابسته هستند، آن ها لحظات خوب و بد را با هم می گذرانند. معمولا رابطه آن ها در سن پایین قوی و ضعیف می شود ولی وقتی به بزرگسالی می رسند رابطه آن ها قوی تر می شود. مسیر زندگی به کودک باهوش یاد می دهد که چگونه شیوه های درست زندگی را یاد بگیرد و در بزرگسالی از آن ها استفاده کند.

کودک باهوش از اصلی ترین چیزهایی که با وجود خواهر و برادر یاد می گیرد رهبری و ریاست است. کودک باهوش تمام چیزهایی که از پدر و مادر و هم شیرهایش یاد م یگیرد الگویی است برای آینده ی آن در برابر رفتارهایش با دیگران است.

معمولا وجود خواهر و برادر باعث می شود کودک زودتر یاد بگیرد که با دیگران چگونه ارتباط برقرار کند، خواهر و برادر ها مثل مادر و پدرها نیستند آن ها با وجود رابطه ی نزدیک و دوستانه تری که با هم دارند تمام بالا پایین ها را برای ورود به جامعه و سازگاری و دلبستگی با افراد خارج از خانواده بهتر آشنا می شوند و تحمل مشکلات برایشان راحت تر و قابل حل تر می شود.

زیرا کودکان باهوش با وجود خواهر و برادر یاد می گیرند چگونه به توافق برسند، آشتی کنند، ببخشند، معذرت خواهی کنند، کمک کنند، با کسانی که از آن ها خوششان نمی آید مهربان باشند و عشق بورزند. کودکان چیزهایی که در کودکی یاد می گیرند را می توانند تا بزرگسالی ببرند و با سایر افراد به اشتراک بگذارند. اگر رابطه خواهر و برادرها در کودکی رقابتی هم باشد تجربه هایی را کسب می کنند که به راحتی از هر راه دیگری قابل کسب کردن نیست. فکر نکنید بین تمام خواهر و بردارها رابطه سالم وجود دارد.

طی تحقیقات مؤسسه هوش نیک و سایر متخصصان دیگر به این نتیجه رسیده اند که که هیچ قانون ژنتیکی ای نیست که ثابت کنه کودکانی که از یک پدر و مادر مشترک هستند تمامی خلق و خو و اخلاق و علایق هایش مانند هم دیگر است.

و اینکه پدر و مادر مشترک یک معضل است ولی پدر و مادرها می توانند آن را مدیریت کنند و به کودکان باهوش خود کمک کنند که بهتر با هم کنار بیایند و به توافق برسند. پدر و مادرها باید تمام تلاش خودشان را بکنند که فرقی بین فرزندان خود نگذارند و اودکی را به کودک دیگر برتری ندهند.

درست است اگر شما فرزند نوزاد دارید باید به او بیشتر توجه نشان دهید ولی به همان میزان و از روش های دیگر به فرزند بزرگ تر بفهمانید که تو عزیزتر هستی و وقتی خواهر یا برادرت بزرگ شد تو باید هوای آن را داشته باشی و به او کمک کنی، اینطوری با دادن مسئولیت به کودک بزرگ تر شما قدم اول و اصلی برای سازگاری و ایجاد عشق و دلبستگی را بین آن ها ایجاد کرده اید.

نکته ی دیگر هم که باید به آن اشاه کنیم این است که امروزه سن بچه دار شدن بیشتر شده و نحوه رباطه کودکان با فاصله سنی زیاد با کودکانی که با هم شیره های خود تا ۳ سال فاصله دارند متفاوت است. قطعا کودکانی که فاصله سنی کمی دارند راحتتر باهم کنار می آیند و هم دیگر را تحمل می کنند.

ولی کودکانی که فاصله سنی بالایی دارند کار را سختتر می کند. معمولا کودکان بزرگ تر خواسته یا ناخواسته حس مسئولیت نسبت به کودک کوچک تر دارند و مراقب او هستند ولی پدر و مادرها فقط به این نباید دل خوش کنید زیرا به مرور زمان فرزند بزرگتر حس می کند تمام آزادی و اوقات فراغتش حیف می شود چون وظیفه نگه داری از خواهر یا برادر کوچک تر را دارد.

والدین عزیز لطفا خودتان قبل از اینکه فرزند بزرگتر شکایت کند و اعلام نارضایتی کند برای نگه داری و دادن فضا و زمان شخصی به کودک بزرگتر اقدام کنید، اینکار شما کلی مزایای مثبت دارد که برای مثال می توان به بهتر شدن رابطه شما با فرزند و سازگاری بهتر با فرزند کوچک اشاره کرد و همچنین کودک باهوش شما مطمئن می شود که شما به او توجه می کنید و برایش ارزش قائل هستید.

والدین عزیز مطالب این بخش موسسه هوش نیک فقط اشاره ی کوچکی است به دنیای ارتباطی خانواده های چند فرزندی و رابطه بین خواهر و برادر ها است.

اگر فکر می کنید جایی از مسیر تربیت و آموزش چند فرزندی را اشتباه کرده اید، هیچ ایرادی ندارد و هنوز دیر نشده. همین الآن با موسسه هوش نیک که موسسه تست هوش و استعدادیابی است تماس بگیرید تا راه کارهای مفید و تاثیرگذار را کسب کنید.

۰۲۱۷۷۸۹۱۵۸۷

تست هوش کودک

 

نوشته ایجاد روابط سالم میان خواهر و برادرها اولین بار در مرکز هوش کودک نیک. پدیدار شد.