درگیری ذهنی طولانی مدت مشتریان با برند

موضوع درگیری ذهنی مشتریان با برند موضوع بسیار مهمی است. این آرزوی هر مدیر بازاریابی است که بتواند ذهن مشتریان را با نام برند یا محصول خود درگیر کند. اما چه تعداد از مدیران برندها به این آرزوی خود می رسند ؟ اصلاً این درگیری ذهنی تا چه حد مهم است که مدیران و بازاریابان […]

The post درگیری ذهنی طولانی مدت مشتریان با برند appeared first on بازاریابی , مشاور بازاریابی , آموزش بازاریابی | پارک بازاریابی ایران.

موضوع درگیری ذهنی مشتریان با برند موضوع بسیار مهمی است. این آرزوی هر مدیر بازاریابی است که بتواند ذهن مشتریان را با نام برند یا محصول خود درگیر کند.

اما چه تعداد از مدیران برندها به این آرزوی خود می رسند ؟ اصلاً این درگیری ذهنی تا چه حد مهم است که مدیران و بازاریابان در آرزوی رسیدن به آن هستند ؟

همانطور که گفته شد این درگیری ذهنی و ایجاد آن برای مشتریان مسئله بسیار مهمی است و می تواند میزان بازاری که در دست یک برند است را به خوبی مشخص کند. هر چقدر میزان درگیری ذهنی مشتریان بیشتر باشد می توان امیدوار بود که میزان خرید آنها از محصول افزایش پیدا خواهد کرد. در کنار این افزایش خرید مشتریان ، حتی اگر مشتریان در حال حاضر قادر به خرید محصول آن برند نباشند مانند سفیران آن برند رفتار خواهند کرد و آن برند را به افراد زیادی معرفی خواهند کرد.

برای آشنایی با این موضوع مهم به معرفی دو نوع درگیری ذهنی مشتریان می پردازیم.

یک) درگیری ذهنی کوتاه مدت

زمانی که مشتریان به مدت کوتاهی با برند یا محصول شما درگیر هستند و ذهن آنها مشغول محصول شماست به این درگیری ذهنی ، درگیری کوتاه مدت می گویند. معمولاً در این شرایط ، مشتریان به یک محصول ، احتیاج مبرم دارند و تا زمانی که آن نیاز را تأمین نکنند ذهن آنها درگیر محصول یا برند شماست. علت این درگیری نیز به این بر می گردد که آنها محصول یا برند شما را یکی از محصولاتی می دانند که می تواند نیاز آنها را به خوبی تأمین کند.

به عنوان مثال ، یکی از اشیاء منزل مانند یخچال یک مشتری خراب شده است و یا به تعمیر یا خرید یک یخچال جدید نیاز دارد. بنابراین تا زمانی که نتوانسته یخچال خود را تعمیر کند یا یک یخچال جدید بگیرد ذهن آن درگیر محصول یا برند شماست که مشغول تولید یا توزیع یخچال های خانگی هستید.

به نظر مشاوره بازاریابی ، هر چند این دسته از مشتریان و این درگیریهای ذهنی کوتاه مدت نیز مهم هستند و می توانند بازار لازم برای محصول شما را ایجاد کنند. اما آن چیزی که مد نظر بازاریابان است ایجاد درگیری ذهنی طولانی مدت است.

دو) درگیری ذهنی طولانی مدت

در مقابل درگیری ذهنی کوتاه مدت ، درگیری ذهنی طولانی مدت وجود دارد. در این درگیری ذهنی ، مشتریان به یک محصول یا برند درگیری ذهنی طولانی مدت نشان می دهند. این درگیری ذهنی را از رفتار آنها به خوبی می توان متوجه شد.

به عنوان مثال ، انها تعهد خاصی به این محصول یا برند دارند و همواره برای تأمین نیاز خود از این محصولات آن برند استفاده می کنند. این دسته از مشتریان حتی اگر به محصولی نیاز هم نداشته باشند ولی چون احساس تعهد نسبت به آن برند دارند همواره علاقه مند هستند تا تولیدات یا محصولات آن برند را خریداری کنند.

این مشتریان غالباً طرفداران پر و پا قرص این برندها هستند و حتی افراد دیگر را نیز ترغیب به خرید محصولات آن برند می کنند. برخی از این برندها به قدری مشتریان وفادار دارند که مشتریان آنها همیشه منتظر ارائه محصول جدید از طرف این برندها هستند.

به عنوان مثال ، برند اپل از آن دسته از برندهاست که خبر تولید یا ارائه محصول جدید آن همیشه چند ماهی قبل از رونمایی محصول منتشر می شود و مشتریان وفادار بسیاری از سراسر دنیا منتظر خرید محصول جدید آن می مانند. با توجه به توضیحاتی که داده شد می توان کاملاً به اهمیت این درگیری ذهنی طولانی مدت مشتریان پی برد. این درگیری ذهنی همراه با وفاداری و احساس تعهد مشتریان به برند است و سود اصلی برندها نیز توسط همین مشتریان به دست می آید.

بنابراین ، برند ها یا افرادی که محصولی را تولید می کنند باید تلاش کنند تا به صورت طولانی مدت ذهن مشتریان را درگیر کنند.

نظر شما

The post درگیری ذهنی طولانی مدت مشتریان با برند appeared first on بازاریابی , مشاور بازاریابی , آموزش بازاریابی | پارک بازاریابی ایران.