چند استارتاپ موفق در ایران می شناسید ؟

زمانی که نام استارتاپ آن هم استارتاپ ایرانی به میان می آید ، بسیاری از افراد با چشم بدبینانه ای به آن نگاه می کنند و اولین تصوری که از این استارتاپها دارند این است که وقت و هزینه زیادی قرار است صرف شود ولی موفقیت آن قابل تضمین نیست. بسیاری از افراد نیز چون […]

The post چند استارتاپ موفق در ایران می شناسید ؟ appeared first on بازاریابی , مشاور بازاریابی , آموزش بازاریابی | پارک بازاریابی ایران.

زمانی که نام استارتاپ آن هم استارتاپ ایرانی به میان می آید ، بسیاری از افراد با چشم بدبینانه ای به آن نگاه می کنند و اولین تصوری که از این استارتاپها دارند این است که وقت و هزینه زیادی قرار است صرف شود ولی موفقیت آن قابل تضمین نیست.

بسیاری از افراد نیز چون این شیوه از کار و اصول آن را یک چیز وارداتی می دانند معتقد هستند که این دسته از کارها در ایران چندان نمی تواند جوابگو باشد. اما تجربه نشان داده است نه تنها استارتاپها در ایران نیز می توانند پیشرفت کنند بلکه برخی از آنها بسیار موفق هستند. در ادامه به دو مورد از استارتاپهای موفق ایرانی اشاره می کنیم تا هم افرادی که نسبت به این کسب و کارها بدبین هستند شاهد باشند که این کسب و کارهای نوپا با ایده های خلاقانه در ایران نیز می توانند موفق باشند و از طرفی یک نیروی انگیزشی برای افرادی باشد که مدتهاست یک ایده خلاقانه در ذهن دارند  ولی جرأت عملی کردن آن را ندارند.

یک) دیجی کالا

دیجی کالا را می توان یکی از موفق ترین استارتاپهای ایرانی دانست. این سایت یا شرکت را کمتر کسی است که نشناسد و از آن خرید نکرده باشد. برای اولین باری که این استارتاپ شروع به فعالیت کرد محصولات آن شامل محصولات الکترونیکی بود. نام این شرکت نیز به خوبی نشان می دهد که مبنای فعالیت آنها محصولات الکترونیکی و دیجیتالی بود ها است. به همین دلیل حوزه فعالیت و مشتریان آنها در ابتدا محدود بود.

از طرفی ، جزء اولین استارتاپهای ایرانی است و آغاز فعالیت آن با زمانی مواجه بود که استفاده از اینترنت به گستردگی الان در ایران رواج نداشت. اما استفاده روز افزون از اینترنت در میان اقشار مختلف جامعه و از طرفی گرایش افراد به خریدهای اینترنتی به دلیل سهولت خرید و تحویل آن در درب منزل موجب شد که روز به روز بر مشتریان و طرفداران آن اضافه شود. امروزه فعالیت این شرکت تا جایی پیشرفت کرده است که انواع محصولات ، حتی محصولات غذایی را در سایت خود به فروش می گذارد.

می توانیم دیجی کالا را پر مخاطب ترین و موفق ترین استارتاپ ایرانی بدانیم. شاید در آغاز فعالیت چنین شبکه و شرکتی ، بسیاری از افراد در ایران تصور نمی کردند که تا این حد از موفقیت را بتواند به دست آورد. ولی تجربه و گذشت زمان نشان داده است که این استارتاپ از آن دسته از استارتاپهایی است که توانسته به موقع ، نیازهای مشتریان و دنیای امروز و همچنین یک نیاز روز که جای خالی آن احساس می شد را تشخیص داده و فعالیت خود را با گسترش محصولات با موفقیت ادامه دهد.

دو) ترب

این شرکت نیز از جمله شرکتهایی است که برای شما آشناست. شرکت ترب با این هدف شروع به فعالیت کرده است که محصولات مختلف از شرکتها و فروشگاه های گوناگون را برای مخاطبان خود نمایش می دهد تا آنها بتوانند در میان فروشگاه های مختلفی که یک محصول را ارائه می دهند دست به انتخاب بزنند. تفاوت در قیمتها یا مزیتهای فروشگاه  ها می توانند با یکدیگر متفاوت باشند و این تفاوت می تواند یک مزیت رقابتی برای فروشگاه ها یا شرکتهای مختلف باشد.

در صورتی که هر کدام بتوانند ، بهتر و سریع تر نیاز مشتریان را برآورده کنند موفق تر هستند. شرکت ترب با تشخیص درست این نیاز هم برای فروشگاه ها و شرکتهای مختلف و هم مشتریان یک زمینه مناسب برای فعالیت خود ایجاد کند.

می توانیم دو شرکت دیجی کالا و ترب را از جمله استارتاپهای موفق ایرانی بدانیم که با تشخیص به موقع نیاز مشتریان توانسته اند موفقیت خود در میان سایر استارتاپها را رقم بزنند.

بنابراین ، تصور دشوار بودن راه اندازی استارتاپی که بتواند موفق باشد چیزی است که در ذهن شماست و اگر ایده خلاقانه ای را بتوان به شکل مناسبی پیاده کرد می توان واقعیت را به نفع خود تغییر داد. فقط کافیست یک ایده خلاقانه و یک نیاز و خلع در بازار احساس شود تا با ترکیب این نیاز احساس شده و ایده خلاقانه ، زمینه های آغاز یک استارتاپ موفق به وجود آید.

نظر شما

The post چند استارتاپ موفق در ایران می شناسید ؟ appeared first on بازاریابی , مشاور بازاریابی , آموزش بازاریابی | پارک بازاریابی ایران.